مقالات عمران

یک مهندس عمران موفق چه کسی است.

رمزهای موفقیت در مهندسی عمران

مهندسی عمران یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه می باشد که هر سال متقاضیان زیادی را به خود جذب کرده و به تبع آن فارغ التحصیلان زیادی نیز به جامعه تحویل می دهد. حتما شما نیز با مهندسین عمران بیکار و یا مشغول در کاری متفاوت از رشته تحصیلی شان روبه رو شده اید. ما می خواهیم در این مقاله رمز موفقیت یک مهندس عمران موفق را در این بازارکار به شدت رقابتی امروز بیان کنیم.

چه باید کرد

امروزه با حجم زیاد پذیرش دانشجو در تمام گرایش های دانشگاهی و همچنین مهندسی عمران فارغ التحصیلان این رشته می دانند که تنها با داشتن مدرک دانشگاهی مهندسی عمران دیگر نمی توانند جایگاه ویژه خود را در بازارکار به شدت رقابتی جامعه امروز به دست آورند. دیگر لازمه شما به عنوان یک مهندس عمران علاقه شما به طراحی و ساخت سازه و داشتن نمرات عالی در فیزیک و ریاضی نیست. دنیایی که هر لحظه در حال پیشرفت و تحول است به مهندسین به روز و جویای علم و حتی داشتن قابلیت های گسترده نیازمند است. مهندسین که بتوانند از تکنولوژی و نرم افزار های روز دنیا در زمینه عمران بهره جویند. نرم افزارهای مدرنی که به عنوان بازوی قدرتمند مهندسین عمل می کنند. یک مهندس عمران علاوه بر دانستن مهارت های کامپیوتر مانند اکسل، Safe ،Arc GIS باید ده ها نرم افزار تخصصی در زمینه های گوناگون شغلی خود را بیاموزد تا بتواند از رقیبان خود پیشی بگیرید.

پرکاربردترین نرم افزار های مهندسی عمران

مهم ترین نرم افزار هایی که یک مهندسی عمران باید بیاموزد.

مهم ترین نرم افزارهای مهندسی عمران

از قرن هجدم که مهندسی عمران وارد دنیا مهندسی و سازه گردید تا به امروزه نرم افزارهای زیادی تولید شده اند. از بهترین و پرکاربردترین آنها می توان به نرم افزارهای زیر اشاره نمود:

 • نرم افزار مایکروسافت اکسل Microsoft Excel: جای تعجب نیست اکسل با گستردگی قابلیت هایش در حل توابع ریاضی و تجزیه و تحلیل داده ها در تمام رشته ها از جمله مهندسی عمران اولین نرم افزار مورد نیاز هر مهندسی باشد.
 • نرم افزار اتوکد Autocad: اتوکد نیز نامی آشنا در گرایش های مختلف مهندسی است که در ترسیم نقشه های معماری و صنعتی نقش دارد. قابلیت کار در محیط دو بعدی و سه بعدی این نرم افزار موجب شده است مهندسین زیادی فراگیری آن را از لزومات خود بدانند.
 • نرم افزار متلب Matlab: نرم افزار متلب به عنوان یک نرم افزار که دو قابلیت را تواماٌ با هم به همراه دارد قابل توجه است. قابلیت محاسبه عددی و یک زبان برنامه نویسی. تمام مولفه ها به صورت ماتریس می باشند.
 •  SDR map: به هنگام نقشه برداری و توپوگرافی می توانید از این نرم افزار کمک بگیرید.
 • HDM-4: هر طرح عمرانی به مقدار هزینه، برنامه ریزی چند ساله احتیاج دارد این کار را به این نرم افزار که در جهت مدیریت بزرگراه ها و برآورد ميزان سرمايه گذاري و هزينه در سيستم هاي حمل و نقل جاده اي به کار می رود بسپارید.
 • سازه نگار: این نرم  افزار با توانمندی های فراوانش یکی از اعجاب های دنیای نرم افزار های مهندسی است و در طراحی و ترسیم اتصالات نقش بسزایی دارد.
 •  CONDRAW: باید اشاره کرد این نرم  افزار یک نرم افزار طراحی است. از این نرم افزار در طراحی نقشه سازه های بتنی در محیطی کاملا گرافیکی استفاده می شود.
 • ETABS: تحلیل و تجزیه و طراحی سازه های ساختمانی بر عهده این نرم افزار است تمام المان های یک ساختمان در این نرم افزار از پیش تعریف شده است.
 • CSI Bridge: همانطور که از نامش پیداست در جهت طراحی پیشرفته پل و همچنین آنالیز ساختمانی و لرزه نگاری به کار گرفته می شود.
 • NovoFormula: این نرم افزار در مهندسی خاک استفاده می شود و شمار فراوانی از پارامترهای آن را در خود دارد.
 • Tekla Structure: بسیار پرکاربرد در مدلسازی سازه و تهیه نقشه های کارگاهی .
 • نرم افزار GeoStudio: به عنوان یک نرم افزار ژئوتکنیکی نقش بسیار پررنگی در مهندسی ژئوتکنیک دارد.
 • نرم افزار Safe: طراحی کف بتنی post-tension و سیستم‌های بنیادی بر عهده این نرم افزار است.
 • نرم افزار SAP: این نرم افزار را می توان در مدت زمان کوتاهی فراگرفت. در طراحی سازه امکانات فراوانی به طراح می دهد و طرح های آماده زیادی در برنامه وجود دارد.
 • نرم افزار Graphisoft Archicad: نرم افزاری با دارا بودن محیط دو بعدی و سه بعدی از پرکاربردترین نرم افزار های طرح نقشه در معماری و عمران است و در کنار اتوکد جزء بهترین نرم افزار طراحی پلان است.
 • نرم افزار Flac یا Fast Lagrangian Analysis of Continua: این نرم افزار در زمینه طراحی های علوم مکانیک خاک و مکانیک سنگ استفاده می شود.
 • نرم افزار STAAD.Pro: به جرات می توان گفت این نرم افزار بهترین انتخاب در جهت آنالیز استاتیکی و دینامیکی و آنالیزهای دیگر در زمینه سازه ها می باشد با در نظر گرفتن انواع مصالح.

مجتمع فنی تهران مفتخر است با برگزاری دوره های تخصصی مهندسی عمران این سخت کوشان را بهتر از پیش وارد بازار کار نماید.

برای ملاحظه دوره های مهندسی عمران همجون دوره جامع محاسبات ساختمان به کمک ETABS/SAFE سطح مقدماتی و دوره طراحی سازه های خاص با نرم افزار SAP 2000 (مقدماتی) می توانید در بخش آموزش نرم افزارهای عمران بر روی اسم دوره کلیک نمایید.

مقالات مرتبط با نرم افزار عمران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *