آموزش نقشه‌برداری و تاسیسات

نقش صنعت تاسیسات در تاسیسات ساختمانی

نفش صنعت تاسیسات در تاسیسات ساختمانی

صنعت همیشه بخش مهم و بخش قابل ملاخظه ایی از پیشرفت یک کشور را در برمی گیرید. یکی از این صنعت ها که می توان گفت در ارتباط مستقیم با مردم یک کشور است صنعت تاسیسات به ویژه در بخش تاسیسات ساختمانی است. تاسیسات ساختمانی از آنجایی بسیار مهم و حائز اهمیت است که نقش قابل توجه ایی در جلوگیری از هدر رفت منابع که در بسیاری از کشور ها و بویژه در کشور ما ایران محدود هستند دارد.

منظور از تاسیسات ساختمانی چیست؟

همگی ما تا حدودی با تاسیسات ساختمان آشنایی داریم مانند تاسیسات برق، تلفن، آب و گاز. اما منظور از تاسیسات ساختمانی و به کار بردن صحیح آن ها در ساخت و ساز چیست؟ آیا نباید همان اندازه که به سازه در حال ساخت، مصالح و مواد به کار رفته شده دقت می کنیم کمی هم حساسیت در ارتباط با تاسیسات ساختمانی داشته باشیم. همین بس که وقتی ما در مورد تاسیسات ساختمانی صحبت می کنیم منظورمان بهبود وضعیت محل سکونت مان است تا بتوانیم بیشترین بازده انرژی را داشته باشیم. به عبارتی شما در محل زندگی خود باید اخساس ایمنی کنید. شما باید دارای تهویه مطبوع، مکانی برای دفع فضولات زندگی، ذخیره موادغذایی و همچنین ایمن از ورود حیوانات باشید. به کارگیری صحیح و بهینه تاسیسات ساختمانی این آرامش خیال را برای شما فراهم می کند.

تاسیسات ساختمانی

بهبود تاسیسات ساختمانی موجب ایجاد شرایط مطلوب زندگی و ایمنی می گردد.

اهمیت به کارگیری تاسیسات در ساختمان

اشاره کردیم منابع طبیعی بی نهایت نبوده و استفاده بیش از اندازه موجب اتمام زود هنگام آنها خواهد شد. بنابراین تاسیسات ساختمانی با جایگزین کردن انرژی های تجدیدپذیر همچون انرژی خورشیدی نقش بسیار پررنگی در جلوگیری از هدر رفت انرژی ساختمان دارند.

حتما شما هم با این عبارت که این ساختمان چند سال ساخت است روبرو شده اید. تاسیسات ساختمانی به اندازه سازه بیرونی یک ساختمان در طول عمر آن اهمیت دارد. اگر حادثه ایی طبیعی همچون زلزله و سیل موجب نابودی ساختمان نشود شما می توانید با در نظر گرفتن تاسیسات ساختمان در مورد کیفیت آن ساختمان نظر دهید. متاسفانه در کشور ما همچون بسیاری از کشورها هنوز استفاده بهینه از تاسیسات ساختمانی جایگاه خود را باز نیافته است. در حالیکه در مقابل هزینه های هنگفتی که ساخت و ساز دارد شاید گفت تاسیسات بخش کوچکی از این هزینه ها را به خود اختصاص می دهد.

تاسیسات ساختمانی به دو بخش تقسیم می شوند

تاسیسا ساختمانی شامل دو بخش زیر می باشند:

 1. تاسیسات مکانیکی: ما هر لحظه در زندگی خود با تاسیسات مکانیکی در ارتباط هستیم مانند: هوای گرم در محیطی سرد و بالعکس،کشیدن آب بر خلاف نیروی جاذبه زمین، داشتن هوایی پاک در محیطی شلوغ. پر واضح است تاسیسات مکانیکی بر خلاف طبیعت عمل می کنند تا ما بتوانیم در هر شرایط محیطی زندگی با کیفیت و راحت داشته باشیم. تاسیسات مکانیکی در ارتباط با صنعت، ساختمان و حتی درمان می باشند.
 2. تاسیسات الکترونیکی: نام تاسیسات الکترونیکی خود بازگوی عملکرد آن می باشد و در ارتباط با تاسیسات برقی در ساختمان است مانند آسانسور، پل برقی، حتی تلفن و برق رسانی و روشنایی.

تاسیسات مکانیکی و طراحی بخش های مختلف یک ساختمان

یکی از موارد مهم در تاسیسات مکانیکی تهویه مطبوع است. در سیستم تهریه مطبوع برای بهترین انتخاب به عوامل زیادی توجه می شود از جمله:

 • بخش مالی که مربوط به کارفرماست و میزان هزینه ایی دارد که برای این امر در نظر گرفته است.
 • توجه به معماری ساختمان و شرایط محیطی و اقلیمی محل ساخت آن.
 • محاسبه و اندازه گیری میزان بار حرارتی داخل ساختمان.
 • و اینکه محیط ساختمان در حال ساخت با سیستم تهویه انتخاب شده تا چه حد سازگاری دارد.

بخش هایی که در تاسیسات ساختمانی طراحی و محاسبه می گردد:

 • یکی از مهم ترین بخش محاسبه بارهای حرارتی و برودتی است.
 • سیستم های سرمایشی گرمایشی.
 • منبع ذخیره آب گرم و میزان موردنیاز.
 • سیستم اطفاع حریق.
 • تجهیزات موتورخانه.
 • بخش کانال کشی و لوله کشی ساختمان.

در پایان می توان گفت همگی ما در جهت رفاه بیشتر خود در حال تلاش هستیم و استفاده درست از بهترین تاسیسات ساختمانی شایسته همگی ماست. راحتی بشر امروزه بخشی غیر قابل چشم پوشی است. انسان هیچ گاه نمی تواند این مهم را بدون کمک تکنولوژی به درستی و با سرعت پیش ببرد. از این رو آموزش نرم افزار های تخصصی این رشته همچون دوره نرم افزار CARRIER برای تمامی مهندسین تاسیسات لازم و واجب است.

مجتمع فنی تهران می کوشد تا با برگزاری دوره های تخصصی تاسیسات نقشی هر چند کوچک در تحقق این واقعیت مهم داشته باشد.

شما برای اطلاع بیشتر از دوره ها می توانید به قسمت آموزش نرم افزارهای نقشه برداری و تاسیسات مراجعه فرمایید. جهت اطلاع از سرفصل دوره موردنظرتان بر روی اسم دوره در این قسمت کلیک نمایید.

مقالات مرتبط با نرم افزار نقشه برداری و تاسیسات

2 دیدگاه برای “نقش صنعت تاسیسات در تاسیسات ساختمانی

 1. Avatar M گفت:

  من مهندسی مکانیک سیالات خوندم.ولی علاقه به انجام پروژه های تاسیساتی و ابرسانی دارم.پیشنهاد شما کدوم‌دوره هاست

  1. کارشناس آموزش کارشناس آموزش گفت:

   باسلام خدمت شما دوست گرامی
   نرم افزارهای مربوط به رشته تحصیلی شما fluent و ABAQUS هست
   اگر شما بخواهید در دوره های مرتبط با رشته تاسیسات شرکت کنید پیشنهاد ما دوره تئوری طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان و نرم افزار Carrier هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *