آموزش نرم افزارهای مکانیک

مهندسی مکانیک و خودرو

مهندسی مکانیک و خودرو

در دنیای رو به پیشرفت امروز که موازی با تمام زمینه های آن، صنعت نیز در حال رشد است چه بسا سریعتر از بخش های دیگر. شاید می توان این طور اظهار داشت که مهندسی مکانیک بسیار سریعتر از دیگر بخش های مهندسی در حال توسعه و پیشرفت است. نیاز جامعه به وسایل نقلیه و خودرو بیان گر این واقعیت مهم است. در این میان مهندسی خودرو نیز پیش از پیش بر اهمیت خود می افزاید و هر روزه علاقه مندان زیادی را به سوی خود جذب می کند.

مهندسی مکانیک به چه معناست

شاید شما با شنیدن مهندسی مکانیک به یاد تعمیرگاه و گاراژ و شخصی که در حال تعمیر یک ماشین است و تمام سر و صورت آن سیاه شده است و تماماٌ بوی بنزین می دهد بیافتید. اما باید گفت تا حدود زیادی تصور شما اشتباه است. درست است که یکی از گرایش های مهم مهندسی مکانیک مهندسی خودرو است اما دنیای مهندسی مکانیک وسیعتر از این می باشد که محدود به خودرو و صنعت خودرو سازی شود. مهندسی مکانیک در ارتباط با حرکت و انرژی است. مهندس مکانیک شخصی مسلط بر علم فیزیک و توابع ریاضی است. مهندس مکانیک علت ایجاد حرکت را بررسی می کند. در واقع تجزیه و تحلیل سیستم های دینامیکی و استاتیکی را بر عهده دارد.

دنیای وسیع مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک فراتر از خودرو و صنعت خودروسازی است.

آشنایی با گرایش های مهندسی مکانیک

همانطور که گفتیم مهندسی مکانیک یعنی انرژی و حرکت. تمام هستی در خود انرژی دارد و به تبعاٌ آن نیز دارای حرکت است. بنابراین مهندسی مکانیک دارای گرایش های مختلفی در زمینه های گوناگون است از جمله:

 • گرایش مکانیک در طراحی جامدات
 • گرایش مکانیک سیالات
 • گرایش مکانیک در ساخت و تولید
 • گرایش مهندسی دریا

مهندسی مکانیک خودرو در گرایش ساخت و تولید جای می گیرید.

منظور از گرایش ساخت و تولید آموزش و تربیت نیروی کاری مجرب در زمینه ساخت و تولید ماشین آلات حال کشاورزی یا در صنعت دفاع می باشد. این مهندسین با به کارگیری علم و تکنولوژی قادر خواهند بود وارد دنیای پر رقابت و در عین حال با درآمد بالای خودرو سازی شوند.

مهندسی مکانیک خودرو

شاید برایتان جالب باشد با این که قبلا اشاره کردیم مهندسی خودرو تنها جزء کوچکی از دنیای وسیع مهندسی مکانیک است به عنوان مادر تمام رشته هایی که از مهندسی مکانیک نشات گرفته می شوند شناخته می شود. زیرا همانطور که عموم تصور می کنند و مهندسی مکانیک را مساوی با خودرو می دانند مهندسی مکانیک نیز اولین بار با صنعت خودرو پا به دنیای مهندسی گذاشت و پیشرفت و موفقیت در زمینه های دیگر مهندسی مکانیک حاصل تجربیاتی است که از بخش خودرو حاصل گردیده است.

کلمه خودرو در زبان فارسی معادل کلمه Vehicle است. این به این معنی است که خودرو تمام وسایل نقلیه شامل خودرو، قطار، هواپیما، کشتی و حتی فضاپیماهای غول پیکر را نیز شامل می شود. اما آیا ما با همه آنها در مهندسی مکانیک خودرو سرو کار داریم؟

وقتی صحبت در مورد مهندسی مکانیک خودرو می کنیم منظورمان تمام وسایل نقلیه ایی هستند که در روی زمین کار می کنند و دارای سوخت احتراق داخلی و البته امروز سوخت های پاکی همچون سوخت های هیبریدی، خورشیدی هستند.

همانطور که می دانید ساخت یک خودرو از بخش ها و مراحل مختلفی تشکیل می شود. اولین قدم قبل از شروع به ساخت طراحی می باشد پس از طراحی اقدام برای ساخت آغاز می گردد و در نهایت شما قدم به بهینه سازی و شناخت تعمیر انواع خودرو برمی دارید. بنابراین علم مکانیک خودرو در ارتباط با مکانیک، الکترونیک و سایر علوم محتلف است.

گرایش های مهندسی مکانیک خودرو

خودرو را به تنهایی می توان همچون جامعه کوچکی تصور نمود که هر بخش آن عملکرد خاصی دارد تا بتواند افراد داخل آن را به درستی و در ایمنی کامل به مقصد برساند.

از این رو خودرو دارای بخش های مختلفی است که بر اساس آن این مهندسی دارای گرایش های ذیل می باشد:

 1. گرایش قوای محرکه
 2. گرایش سازه و بدنه
 3. گرایش طراحی سیستم های دینامیکی خودرو

در نهایت جهان همواره در حال پیشرفت و جهانیان در حال یافتن راه هایی نوین در جهت رفاه مردم هستند و صنعت خودرو بخش غیر قابل انکار این بخش است. اگر به دنبال روش ها و راه های جدید در علم نباشیم در دنیای صنعتی و مملو از تکنولوژی امروز محکوم به شکست و فنا خواهیم بود. صنعت خودرو و مهندسین خودرو با توجه به جدید بودن این رشته راهی طولانی در رسیدن به کمال در این رشته دارند هر چند که درعلم نقطه پایانی وجود ندارد.

اما مهندسین جوان باید بدانند بهره گیری از علوم گذشته تنها برای موفقیت هیچگاه کافی نبوده و نیست شما باید با بهره گیری از نرم افزار های روز دنیا پیشرفت خود را تسهیل نمایید.

مجتمع فنی تهران می کوشد با برگزاری دوره های نرم افزارهای مکانیک مانند آموزش دوره طراحی مکانیک به کمک Solidworks  و دوره CATIA به علاقه مندان علم مکانیک کمک کند تا بتوانند به تصورات خود جامعه عمل بپوشانند.

برای دیدن سرفصل دوره ها در بخش آموزش نرم افزارهای مکانیک بر روی اسم دوره کلیک نمایید.

مقالات مرتبط با مکانیک

2 دیدگاه برای “مهندسی مکانیک و خودرو

 1. Avatar مانی تالش گفت:

  سلام خسته نباشید، با رشته مهندسی مکانیک در ریاضی فیزیک میشه در آینده گاراژ تعمیر گاه خودرو بصورت شخصی داشت؟

  1. سلام خدمت شما دوست گرامی
   اگر سؤالتون در مورد رشته مهندسی مکانیکه که باید خدمتتون عرض کنم مجتمع فنی تهران سیدخندان همچین خدماتی ارائه نمیده و شما باید از مراکزی که در مورد آموزش های عالی خدمات میدن یا افرادی مطلع که این رشته رو گذروندن مشاوره بگیرید ولی اگر در مورد دوره های مرتبط مجتمع فنی تهران سیدخندان سوال دارید که باید خدمتتون عرض کنم دوره های ما بیشتر درباره طراحی هستش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *