آموزش نرم افزارهای مکانیک

تفاوت نرم افزار CATIA با Solidworks

تفاوت نرم افزار CATIA با Solidworks

تفاوت نرم افزار CATIA با Solidworks بیشتر در قابلیت هاست. هر دوی این نرم افزار ها برای شرکت دسو سیستم فرانسه می باشند هدف اصلی این شرکت برای ارائه دو محصول با قابلیت های مشابه برای بدست آوردن سهم بیشتر در بازار نرم افزار های مدلینگ در جهان می باشد. اولین محصول نرم افزاری شرکت دسو نرم افزار کتیا می باشد این نرم افزار به دلیل قابلیت های گسترده به عنوان یکی از گران قیمت ترین نرم افزارهای جهان محسوب می شود که بیشتر شرکت های بزرگ برای یکپارچگی کاری خود در زمینه طراحی در حال حاضر از کتیا به عنوان نرم افزار اصلی استفاده می کنند مثل شرکتهای Boeing، AIRBUS، BMW.

شرکت دسو برای بدست آوردن بازار شرکت های کوچک که توان مالی خرید نرم افزار کتیا را ندارند در سال 1997 شرکت سازنده نرم افزار Solidworks را خریداری کرده و آن را به قیمتی پایین تر وارد بازار جهانی کردند.

نرم افزار سالیدورکس برخلاف نرم افزار کتیا یک نرم افزار جامع مهندسی محسوب نمی شود و پس از خریداری باید بخش های مختلف مثل آنالیز، مهندسی معکوس، ماشین کاری و … آن را بصورت Plugins به شکل جداگانه نصب نمود که به عنوان مثال در زمینه ماشین کاری پس از نصب Plugin مخصوص باز قابلیت و قدرت کتیا از لحاط ماشین کاری قوی تر از سالید ورک می باشد. بسیار از بخش های کتیا هنوز بصورت Plugins هم در نرم افزار Solidworks تعریف نشده.

در میان طراحان جهان سالیدورک به عنوان یک نرم افزار User Friendly یا همان کاربر پسند شناخته شده زیرا بر خلاف کتیا که نرم افزاری بسیار سخت گیر است این نرم افزار با وجود ایراد و اشکال در کار طراح مدلی تقریبی را به کاربر نشان می دهد که شاید دقت مناسبی نداشته باشد.

جالب است بدانید شرکت سازنده کتیا و سالیدورک یعنی شرکت دسو سازنده یکی از گران قیمت ترین هواپیمای مسافربری جهان یعنی فالکن می باشد و این شرکت همواره در تبلیغات و معرفی محصولات خود استفاده از نرم افزار کتیا را به عنوان دقیق ترین و سختگیر ترین نرم افزار طراحی برای طراحی محصولات خود معرفی می کند و خود نیز کتیا را به عنوان نرم افزار اصلی و جامع کاری خود در نظر گرفته.

مقالات مرتبط با مکانیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *