آموزش گرافیک

طراحی جلوه های ویژه سینمایی با افترافکت

طراحی جلوه های ویژه سینمایی با افترافکت

دنیای سینما یکی از بارزترین مثال ها در استفاده از تکنولوژی می باشد. یکی از نرم افزارهای بسیار پرکاربرد در صنعت سینما نرم افزار افترافکت است که انقلاب شگرفی را در پویانمایی به دنبال داشت. نرم افزار افترافکت به تخیلات و تصورات بشر تحقق بخشید و به او اجازه داد تا به ذهنیات خود جان ببخشد آنها را به حرکت درآورد و در دنیای دو بعدی در قالب جلوه های ویژه سینما به جامعه نشان دهد. با ظهور نرم افزار افترافکت پیش از پیش شاهد فیلم های آمیخته با تخیل شدیم که گاهاٌ آنچنان حرفه ایی ساخته می شدند که قبول تخیلی بودن آنها به نظر سخت می رسید.

نرم افزار افترافکت چیست

همانطور که اشاره شد نرم افزار افترافکت نرم افزاری در ارتباط با دنیای پویانمایی و جلوه های ویژه سینمایی است. نرم افزار افترافکت دنیای حرکت در سینما را تحت تاثیر خود قرار داد. این نرم افزار نقش مهمی در صنعت متحرک سازی و فیلم های ویدئویی و تبلیغات تلویزیونی دارد. جالب است بدانید نرم افزار افترافکت با ایجاد ارتباط و هماهنگی مناسب با نرم افزارهایی همچون فتوشاپ، Adobe Premiere و Adobe Audition بر قابلیت های خود افزوده است.

نرم افزارهای هماهنگ با افترافکت

نرم افزار افترافکت به خوبی با نرم افزارهای فتوشاپ و پریمیر هماهنگ است.

آموش دوره فتوشاپ نسخه 2014 CC مقدماتی تا پیشرفته و دوره پریمیر در مجتمع فنی تهران به طور جامع صورت می گیرد. از میان نرم افزارهای گرافیکی این نرم افزار این قابلیت را دارد که علاوه بر ایجاد تحرک به عناصر حرکت، جهت و اندازه آنها را نیز اصلاح نماید. علاوه بر این در جهت کروماکی و ترکیب عناصر بصری و انیمیشن استفاده می شود. شایان ذکر است نرم افزار افترافکت تنها یک نرم افزار گرافیکی نبوده است. افترافکت به عنوان یک نرم افزار پایه در ویرایش غیرخطی، ویرایش صوتی و واسطه تبدیل کدها استفاده می شود.

تاریخچه نرم افزار افترافکت

نرم افزار افترافکت که اولین ورژن های آن ورژن 10 و 11 هستند توسط  شرکت علم و هنر (Company of Science and Art به بازار معرفی شد. اما در سال 1993 این شرکت به همراه نرم افزار افترافکت توسط شرکت Aldus در جولای سال ۱۹۹۳خریداری شد. اما چندی بعد یعنی در سال 1994 این شرکت نیز توسط Adobe‌ خریداری شد و Adobe اولین افترافکت خود را با ورژن 3 به بازار معرفی کرد.

موشن گرافیکی و افترافکت

کاربران و کسانیکه با نرم افزار افتر افکت کار می کنند می دانند که یکی از مهم ترین مفاهیم این نر افزار مفهوم موشن گرافیکی است.

Motion Graphics به طرح های گرافیکی گفته می شود که دارای حرکت هستند. همچون تیزرهای تبلیغاتی، برنامه های تلویزیونی. افتر افکت به تصاویری که قادر به حرکت نبودند و همواره در جای خود ثابت بودند حرکت بخشید و این یکی از قابلیت های بی نظیر افتر افکت می باشد که با اصلاح موشن گرافیکی شناخته می شود.

افتر افکت دارای چه پلاگین هایی می باشد

افترافکت دارای پلاگین های بسیاری می باشد. جالب است بدایند حتی بدون داشتن پلاگین قادر است افکت های سه بعدی را رندر کند که به نظر می رسد از محیط دو بعدی این نرم افزار پلاگین ها استفاده می کنند.

برخی از پلاگین های نرم افزار افتر افکت عبارتند از:

 • optical flare
 •  Element 3D Plexus
 • Newton
 • Particular
 • Animation Composer
 • twitch

پلاگین های نرم افزار افترافکت قادر هستند ویدئو ها را به فیلم و کارتون تبدیل نمایند. صحنه آتش سوزی را شبیه سازی کنند. نورهای اضافی و نویزها را حذف نمایند. اینها تنها نمونه کوچکی از عملکرد گسترده پلاگین های نرم افزار افتر افکت است.

قابلیت های نرم افزار افترافکت

نرم افزار افترافکت دارای قابلیت های بسیاری است که موجب محبوبیت کاربران دنیای پویانمایی انیمیشن شده است از جمله:

 • ساخت افکت برای متون
 • Timeline editing برای ویرایش
 • قابلیت هماهنگی با کدهای تحت وب و فایل های SWF
 • طراحی انیمیشن ها برای صفحات وب و ذخیره سازی با فرمت SWF
 • هماهنگی با دیگر نرم افزار شرکت ادوبی
 • هماهنگی با صداهای ۳۲ بیتی
 • وجود افکت های شبیه سازی

آموزش دوره افتر افکت (After Effect) در مجتمع فنی تهران به صورت جامع و کامل خدمت علاقه مندان آموزش داده می شود.

برای ملاحظه سرفصل دوره افتر افکت در قسمت آموزش نرم افزار های گرافیکی بر روی اسم دوره کلیک نمایید.

مقالات مرتبط با گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *