مقالات شبکه و سخت افزار

هارد اکسترنال و انواع این هارد

هارد اکسترنال و انواع این هارد

دنیای امروز دنیای اطلاعات می باشد. اطلاعاتی که گاهی از دست دادن آنها بسیار ناراحت کننده و جبران ناپذیر می باشد. خاطراتی که در کامپیوتر شخصی مان ذخیره کرده ایم در صورت از دست دادن قابل بازگشت نمی باشند. اینجاست که وجود یک هارد اکسترنال می تواند جایگاهی امن برای ذخیره اطلاعات با ارزش ما باشد. هارد اکسترنال با قابلیت بالای ذخیره اطلاعات و قابل حمل بودنش امکان دسترسی آسان و همیشگی را به ما می دهد.

هارد اکسترنال چیست

به بیان ساده هارد اکسترنال همان حافظه کامپیوتر است که دیگر در داخل کامپیوتر شما قرار ندارد. یک حافظه به شکل یک فلش که ظاهر آن متفاوت و تغییر یافته است. هارد اکسترنال از دو قسمت تشکیل شده است که عبارتند از:

  1. یک دیسک داخلی جهت ذخیره اطلاعات
  2. درگاه USB

 

قطعات داخلی هارد اکسترنال

قطعات داخلی هارد اکسترنال

اگر شما قاب رویی هارد اکسترنال را باز کنید متوجه تفاوت هارد داخلی کامپیوتر با این هارد خواهید شد. در هارد داخلی کامپیوتر شما رابط های اتصال به گونه ایی طراحی شده است که تنها به مادربورد کامپیوتر متصل شوند. اما در اکسترنال رابط ها به صورتی طراحی شده اند که به منظور دسترسی آسان به اطلاعات شما بتوانید آن را به هر دستگاهی وصل نمایید و این به دلیل رابط های USB شکل آن می باشد.

انواع هارد اکسترنال را بشناسیم

هارد اکسترنال نیز به فراخور پرکاربرد بودن دارای انواع خاصی می باشد و در قالب دو نوع مهم و اصلی در بازار به کاربران معرفی می شوند که عبارتند از:

  • Portable
  • Desktop

هارد اکسترنال پرتابل در واقع کوچکتر و سبک تر و در نتیجه قابل حمله می باشند. همان هاردهای اکسترنالی که شبیه به فلش می باشند.

هارد Desktop بزرگتر و سنگین تر بوده و دارای قابلیت ذخیره حجم بالایی از اطلاعات را دارند که در نتیجه کمتر دیده می شود که توسط کاربران جمل شود.

ظرفیت و سرعت هارد اکسترنال

مسلماٌ هر شخص به فراخور فعالیت خود به هارد اکسترنال با ظرفیت متناسب خود نیازمند است. ظرفیت این هارد از یک ترابایت آغاز و به همین ترتیت به 2، 3، 4 ترابایت و بالاتر افزایش می یابد. کاربران باید آگاه باشند بحثی که در ارتباط با ظرفیت این هارد می باشد سرعت آن می باشد که در ارتباط معکوس با آن می باشد بنابراین هر چه ظرفیت هارد افزایش یابد سرعت آن پایین می آید.

اما آیا می دانید منظور از سرعت هارد اکسترنال چیست؟

هارد دیسک شما از دو قسمت یعنی یک صفحه گردان و یک بازو که با حرکت در طول و عرض این صفحه گردان موجب جابه جایی اطلاعات می شود تشکیل شده است. مفهوم سرعت هارد اشاره به سرعت چرخش این بازوی گردان دارد. واحد سرعت RPM هست که مخفف Revolutions Per Minute می باشد.سرعت چرخش صفحه گردان ارتباط مستقیم با سرعت جابه جایی اطلاعات دارد.

خرید هارد اکسترنال

خرید هارد اکسترنال کار مشکلی نیست حتی برای کسانی که آشنایی با این مبحث ندارند. تنها باید شما به این نکته توجه نمایید که چه نوع هاردی برای شما مناسب است. چه مقدار از اطلاعات را قصد دارید در این هارد ذخیره کنید به عبارتی چه ظرفیتی هارد شما باید داشته باشد.

برندهای زیادی در عرصه تولید هارد اکسترنال فعالیت نمی کنند و با توجه به بازار رقابتی همه آنها کوشیده اند محصولات با کیفیتی را در اختیار کاربران قرار دهند. تنها شاید از نظر ویژگی هایی همچون مقاوم در برابر ضربه، خاک، آب یا قابلیت های امنیتی کمی با هم متفاوت باشند. از برندهای شناخته شده می توان به وسترن دیجیتال و برند سیگیت اشاره نمود.

یک کاربر کامپیوتر علاوه بر آشنایی با نرم افزارها باید با بخش سخت افزاری رایانه خود نیز تا حدی آشنا باشد. تا در هنگام بروز مشکل بتواند آن را برطرف نماید.

مجتمع فنی تهران در آموزش دوره  A+ Hardware بخش سخت افزاری کامپیوتر را خدمت داوطلبان به صورت کامل و جامع آموزش می دهد.

برای ملاحظه سرفصل دوره A+ Hardware می توانید در بخش آموزش شبکه و سخت افزار بر روی اسم دوره کلیک نمایید.

مقالات مرتبط با شبکه و سخت افزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *