مقالات عکاسی

عکاسی آنالوگ و عکاسی دیجیتال

عکاسی آنالوگ و عکاسی دیجیتال

تا چندی پیش یکی از بهترین راهها برای ثبت خاطراتمان گرفتن عکس و چاپ آن بود. عکسهای چاپ شده به صورت مدون در آلبومی جمع می شد و برای رفع دلتنگی میتوانستیم آنها را مرور کنیم. و این، یکی از مزیتهای عکاسی آنالوگ بود. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی تغییراتی در روند هنر عکاسی بوجود آمد که از جمله این تغییرات میتوان به خلق دوربینهای پیشرفته و دیجیتال اشاره کرد. امروزه اکثر افراد آلبوم خود را به صورت دیجیتالی در گوشی موبایل یا کامپیوتر شخصی خود نگه میدارند.

حال میخواهیم در مقام مقایسه عکاسی آنالوگ و عکاسی دیجیتال، مزایا و معایب هرکدام بر بیاییم.

مزایا و معایب عکاسی آنالوگ یا دیجیتال

از جنبه ی هنر عکاسی، در حال حاضر هر کدام از این دو نوع عکاسی دارای مزیت ها و معایب خاص خود هستند، اما چیزی که در مورد هر دو نوع عکاسی صدق می کند، این است که فرد علاقه مند به هنر عکاسی باید شناخت درستی از این هنر از نظر تکنیکی و همین طور از نظر هنری داشته باشد.

  • یکی از بارزترین معایب عکاسی با دوربینهای آنالوگ، محدودیت در تعداد عکس می باشد. در واقع دوربین آنالوگ یک حلقه فیلم با تعداد محدود دارد که عکاس برای گرفتن هر عکس باید دقت عمل بسیار زیادی به خرج دهد چرا که با یک اشتباه کوچک یک عکس کاملا خراب شده و قابل جبران نیست.

در عین حال دقت عمل در عکاسی آنالوگ باعث خلق آثار ماندگار نیز خواهد شد.

 

تفاوت عکاسی آنالوگ و عکاسی دیجیتال

تفاوت عکاسی آنالوگ و عکاسی دیجیتال

  • از دیگر ویژگی ناخوشایند عکاسی با دوربینهای آنالوگ عدم توانایی عکاس در ویرایش عکسها با وسعت بالا است. البته بعضی عکاسان معتقدند که عدم ویرایش عکسهای فیلم، میتواند یک اثر حقیقی و واقعی را به تصویر بکشد.
  • عکس‌های با فیلم امنیت بسیار بالایی از لحاظ نگهداری دارند. در مقایسه عکس‌های دیجیتال امنیت لازم را ندارند. آنها تنها چند فایل کامپیوتری هستند که با یک اتفاق ساده امکان از بین رفتن و یا آسیب دیدن آنها وجود دارد.
  • دوربین های دیجیتال در مقابل رطوبت، ضربه و شوک الکتریکی بسیار حساس تر از دوربین های آنالوگ هستند و یک ضربه کوچک به آن ها، میتواند به دوربین لطمه وارد کند.
  • دوربین‌های آنالوگ با فیلم با بهترین کیفیت ارزانتر از دوربینهای جدید دیجیتالی هستند. هزینه‌ای که برای خرید بهترین دوربین فیلم خواهید کرد کمتر از یک دهم خرید بهترین دوربین DSLR است. دوربینهای دیجیتال علاوه برهزینه اولیه، مبلغی هم باید برای خرید لنز در نظر بگیرید.
  • به محض ثبت عکس با دوربین آنالوگ امکان بازبینی وجود ندارد و تا لحظه ظهور عکس از نتیجه کار عکاسی اطلاعی ندارید اما در دوربینهای دیجیتال درست یک ثانیه بعد از عکاسی میتوانید در مورد کیفیت یا زیبایی عکس مورد نظر تصمیم بگیرید.
  • یکی از بارزترین اختلافات بین عکاسی دیجیتال و عکاسی با فیلم نحوه ظهور فیلم است که بسیاری عکاسان معتقدند فضای تاریکخانه و مراحل ظهور فیلم در این فضا میتواند جزء بهترین لحظات زندگی یک عکاس باشد.

بطور کلی عکاسی چه با دوربینهای دیجیتال و چه با دوربینهای آنالوگ، نیاز به فراگیری متدها و نکات ریز علمی دارد که این مطالب به طور جامع در مجتمع فنی تهران ارائه میگردد. علاقه مندان به این هنر میتوانند شانس خود را در یکی معتبرترین مجتمع ها امتحان کنند.

برای اطلاع از سرفصل دوره عکاسی دیجیتال می توانید در قسمت آموزش عکاسی، گریم و طراحی لباس بر روی اسم دوره کلیک نمایید.

مقالات مرتبط با عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *